Warning: Non-static method vBSEO_Storage::path() should not be called statically in ..../vbseo/includes/functions_vbseo_pre.php on line 387

Warning: Non-static method vBSEO_Storage::path() should not be called statically in ..../vbseo/includes/functions_vbseo_pre.php on line 387
Cemreler ve Kocakarı Takvimi
Mavi Ladin Üreticisi İbreliler Nikah Fidanı
Sayfa 1 Toplam 3 Sayfadan 123 SonuncuSonuncu
Toplam 21 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 10 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: Cemreler ve Kocakarı Takvimi

 1. #1
  Doğa File Atom Karınca kumpinarı - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Ocak.2010
  Mesajlar
  10.286

  Cemreler ve Kocakarı Takvimi

  [B]CEMRE [/B]

  Halkımızın arasında yaygın olarak baharın müjdecisi olarak bilinen sıcaklığın artması olayına kısaca [B]"cemre"[/B] deniliyor, fakat cemre ile havanın aşağıdan değil de sanki yukarıdan aşağıya doğru ısındığı ifade ediliyor.

  [U][B]Gazeteciliğe ilk başlayan muhabir dalga geçmek için cemrenin düşme fotoğrafını çekmeye gönderilirdi. [/B][/U]

  Meteoroloji folklörümüzdeki önemli yeri ve küresel ısınmada havanın ısınması konusunun önemi nedeniyle [B]Prof. Dr. Mikdat Kadıoğlu[/B], cemrenin ne olup olmadığı konusunda bilgiler vererek bizi aydınlatıyor.

  Halkımızın arasında yaygın olarak baharın müjdecisi olarak bilinen sıcaklığın artması olayına cemre denir. [B]Cemre'nin birer hafta arayla havaya, suya ve toprağa düştüğüne inanılır. Üç tane olan cemrenin birincisi havaya (19-20 Şubat), ikincisi suya (26-27 Şubat) ve üçüncüsü de (5-6 Mart) toprağa düşer. Her cemrenin düşüşüyle hava sıcaklığı artar, cemrelerin arasında ise sıcaklıkta küçük bir düşüş görülür. [/B]

  Böylece cemre, havanın aşağıdan değil de[B] sanki[/B] yukarıdan aşağıya doğru ısındığını ifade eder.

  Öncelikle sanıldığı ve cemrenin açıklandığı gibi güneş ışınları atmosferimizi doğrudan ısıtmaz : Yeryüzeyi, güneş ışınlarını yutarak önce kendi ısınır., sonra atmosfer ısıtır. Açık bir günde, atmosferin alt tabakasından geçen güneş enerjisi, yeryüzeyi tarafından yutulur.

  Dolayısıyla [B]yeryüzeyi ısınır.[/B] Yüzeydeki hava ısındıkça, yüksekteki havadan daha az yoğun hale gelir. Isınan hava yükselir ve daha soğuk olan hava çöker. Yükselen hava, genişler ve soğur. Su buharı, bulut damlacıkları şeklinde yoğunlaşarak, hal değişim ısısından dolayı, havanın ısınmasını sağlar. Bu sırada dünya karbondioksit ve su buharı tarafından yutulup tekrar yayınlanan kızılaltı ışınları yayınlar. Gazların yoğunluğu, dünya yüzeyinde daha az olduğundan yutma işleminin büyük bir kısmı, yüzeye yakın katmanlarda gerçekleşir. Dolayısıyla atmosferin alt tabakaları aşağıdan yukarı doğru ısıtılmış olur.

  Kaynak : Bilkent.edu.tr

 2. #2
  Doğa File Atom Karınca kumpinarı - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Ocak.2010
  Mesajlar
  10.286
  [B]Cemre [/B]

  Cemre, kelime karşılığı olarak kor halindeki ateş anlamına gelir. Diğer bir anlamı ise, Müslümanların hac sırasında Mina vadisinde attığı taşlardan meydana gelen yığındır. Divan şairlerinin, cemre zamanlarında baharın gelmesi dolayısıyla önemli kişilere yazdıkları övgü şiirleri de Cemreviye olarak bilinir. Meteorolojik bir olay olarak bilinen cemre ise takvimlerde ilkbahardan önce birer hafta aralıkla havaya, suya ve toprağa düştüğü inanılan ısıtıcı (ısıl) güç veya sıcaklık yükselmesi oalarak tanımlanır.

  Bazı kaynaklara göre, cemre sözcüğüyle adlandırılan sayılı günlerin, takvim klimatolojisine nasıl girdiği bilinmiyor. Cemrelerin, yılın 180 gün süren soğuk yarısı olarak ayırt edilen Kasım döneminin 100.gününden sonra, sıcaklığın yükselmesiyle ilgili gözlem birikimini, kora benzetilen bir enerji kaynağıyla açıklama düşüncesinden kaynaklandığı söylenebilir.[B] Birinci cemrenin 20 Şubat'ta havaya, ikinci cemrenin 27 Şubat'ta suya , üçüncü Cemre'nin 6 Mart'ta (artık yıllarda 5 Mart) toprağa düştüğü varsayılır. İstanbul'da 60 yıllık dönem için yapılan bir araştırma , cemrelerin kıştan bahara geçilirken ortalama sıcaklık eğrilerinin yükselmeye başladığı dönemin başlangıcını belirledikleri ve bu dönemde mevsim normallerinin üzerindeki az ya da çok bir sıcaklık artışıyla çakıştıklarını ortaya koymuştur. [/B]Cemreler arasındaki günlerdeyse, sıcaklıklarda az da olsa bir düşüş olduğu saptanmış. Aynı araştırmaya göre her üç cemre dikkate alındığında, bir iki günlük farklarla bu tarihlerde %42 olasılıkla, iki cemre dikkate alındığındaysa %74 olasılıkla belirgin bir ısınma gerçekleşmiş. Cemrenin tıptaki anlamı ise halk arasında karakabarcık, kabarcık, kabarcuki ateşgöynüğü ya da yanıkara adlarıyla bilinen iltihaplı çıban olarak tanımlanıyor.

 3. #3
  Doğa File Atom Karınca kumpinarı - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Ocak.2010
  Mesajlar
  10.286
  [B]Osmanlı Tarih Deyimleri ve Terimler Sözlüğü (1993)'ne göre : [/B]

  Cemre, Şubat'ın 21, 28 ve Mart'ın 7 sinde havaya, suya ve toprağa düşüp bunları ısıttığına ihtimal verilen hadise için kullanılan tabir olarak belirtilmekte. Nevsal-i Ragıp'ta cemreler başlıklı yazıda (birinci sene, 1324 s. 195) Ahmet Rasim Bulüg-ul-ereb'in üçüncü cildinden tercüme ettiği kayıtlara şu şekilde ifade edilmektedir. "Cemre ve dönemleri hakkındaki rivayetlet üç kısma ayrılır. Bunun ikisi ananelere göre yapılmış.

  Bazı rivayetlere göre Arapları bir kısmı çok soğuk dönemlerde mağaralara girerler ve kendileriyle birlikte koyun, inek, öküz ve sair hayvanları da yanlarına alıp kendilerine bir mevkii tayin ettikleri gibi hayvanları için de yerler tahsis ederek ateş yakarlardı.Soğuğun azaldığını hiisettikleri zaman sıra ile söndürürlerdi. İşte böylece "sukut-u cemerat" tabir ettiler ve her birine de "sukut-u cemre" dediler.
  Diğer bir deyişe göre Çin zenginlerinden bazıları soğuğun şiddetli zamanlarında evlerinde üç soba ve ocak yakarlar, soğuk kırıldıkça sobaları birer birer söndürürlerdi Buna da sukutu cemerat denilirmiş. Bu tanımdan dolayı cemrelerin düşmesi tabiri, hava,toprak ve suda soğukluk şiddetinin kırılmasını ifade etmektedir. Ancak bu uzak bir ihtimal, çünkü sukut-u cemerat tabiri bir Arap tabiri olup Çinlilerin adetleri o dönemde Araplar araısnda bilinmiyordu.

  Bazı eserlerde belirtildiği üzere cemre üç yıldızdan ibarettir. Bunlar sıra ile tarf, hen'a ve cephe yönünde ve bunlara cemre denilmesinin sebebi parlak ve bir çeşit kırmızılığa meyilli olmalarıydı. Düştüğü denilmesi de gruba meyilleri anlamında kullanılıyordu. Şöyle ki Şubat'ın yedinci günü (miladi 21) güneşin doğumunda öğleye kadar olan vakitte guruba temayül edince suda ısınma meydana gelir. Şubat'ın on dördünci (miladi 2 sabahında guruba başlayınca havada ısınma belirtileri görülür. Şubatın yirmi birinci (miladi Mart 7) burç vakti toprakta ısınma meydana gelirmiş. Bu nedenle ilkine "cemre-ül-ma" ikinciye "cemre-ül-hava", üçüncüsüne de "cemre-üttürab" denilmiş.

  [B]Kış 180, yaz 186 gün

  Eskiler seneyi Kasım (kış) ve Hızır (yaz) olmak üzere yılı ikiye ayırmışlar. Kasım 180, Hızır 186 gün sürermiş. Kasım günleri 8 Kasım'da başlar. Kasımın kırk altısında, kırkgün anlamına gelen erbain, seksen altısında elli gün anlamına gelen hamsin girer ve böylece kışın en soğuk zamanları sayılan doksan gün geçmiş olurmuş. [/B]

  Kasımın 105'inde (19-20 Şubat) birinci cemre havaya; 112'sinde (26-27 Şubat) ikinci cemre suya, 119'unda (5-6 Mart, Şubatın 29 çektiği dört senede bir 5 Mart'ta) üçüncü cemre toprağa düşer. Buna göre de önce havanın, sonra suyun, sonra da yerin ısındığı kabul edilirmiş.

  Yukarıda belirtildiği üzere, cemre olayı hakkında birbirinden farklı birçok açıklama mevcuttur. Bunun yanısıra incelenen bütün kaynaklardan, cemre ifadesinin çok eski zamanlardan beri kullanıldığını görmekteyiz. Ancak cemrelerin düşme tarihleri hakkındaki bilgiler kaynaklara göre değişmektedir. Bu da cemrelerin tarihlerinin tam olarak bilinemediğini ortaya koymaktadır.

  Cemre olayına benzer olarak ABD'deki "Ocak erimesi" örnek gösterilebilir. Amerikan Meteorological Society'in (AMS, 1959) tanımına göre ; meteorolojik bir tekillik karakteristik meteorolojiksel şartın belli bir takvim zamanında veya yakınında oluşmaya eğilim gösterir. Örneğin "Ocak Isınması" ABD'nin kuzeydoğusunda Ocak ayının son haftalarında her yıl tekrarlanan bir hava olayıdır.

 4. #4
  Doğa File Atom Karınca kumpinarı - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Ocak.2010
  Mesajlar
  10.286
  Fırtına ya da kocakarı takvimi de bu

  İlk üç ay

  [B]OCAK[/B]

  01 Ocak Fırtına (3 gün)
  09 Ocak Zemheri Fırtınası
  12 Ocak Fırtına (2 gün)
  14 Ocak Karakancaloz Fırtınası
  18 Ocak Fırtına (2 gün)
  24 Ocak Kışın Şiddeti
  30 Ocak Ayondon Fırtınası (2 gün)
  30 Ocak Zemherinin sonu

  [B]ŞUBAT[/B]

  1 Şubat Hamsini Fırtınası (3 gün)
  05 Şubat Fırtına
  11 Şubat Fırtına (3 gün)
  13 Şubat Fırtına
  20 Şubat Fırtına 1. Cemre (Havaya)
  23 Şubat Fırtına
  27 Şubat 2. Cemre (Suya)

  [B]MART[/B]

  01 Mart Fırtına
  06 Mart 3. Cemre (Toprağa)
  11 Mart Kocakarı Soğukları (Berdül’aczin başlaması)
  12 Mart Husüm Fırtınası
  15 Mart Fırtına
  17 Mart Berdül’aczin sonu
  24 Mart Koz Kavuran Fırtınası
  26 Mart Çardak Fırtınası
  29 Mart Fırtına (2 gün)

 5. #5
  Doğa File Atom Karınca kumpinarı - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Ocak.2010
  Mesajlar
  10.286

  Cemreler ve Kocakarı Takvimi

  [B]NİSAN[/B]
  07 Nisan Kırlangıç Fırtınası
  12 Nisan Fırtına (3 gün)
  18 Nisan Kuğu Fırtınası
  21 Nisan Sitte’i Sevr’in başı
  26 Nisan Sitte’i Sevr’in sonu
  28 Nisan Fırtına (3 gün)

  [B]MAYIS[/B]
  04 Mayıs Çiçek Fırtınası
  08 Mayıs Fırtına (Doğu rüzgarları)
  11 Mayıs Mevsimsiz soğuklar
  16 Mayıs Filizkıran Fırtınası
  20 Mayıs Kokulya Fırtınası
  22 Mayıs Ülker Fırtınası
  30 Mayıs Kabak Meltemi
  31 Mayıs Bevarih rüzgarlarının başlaması
  [B]
  HAZİRAN [/B]
  03 Haziran Fırtına (2 gün)
  09 Haziran Fırtına (2 gün)
  22 Haziran Gündönümü Fırtınası
  27 Haziran Kızıl Erik Fırtınası

 6. #6
  Doğa File Atom Karınca kumpinarı - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Ocak.2010
  Mesajlar
  10.286
  [B]TEMMUZ[/B]
  01 Temmuz Yaprak Fırtınası
  03 Temmuz Sam Yelleri
  06 Temmuz Fırtına
  09 Temmuz Çark Dönüşü Fırtınası
  11 Temmuz Bevarih rüzgarları sonu
  16 Temmuz Fırtına (2 gün)
  18 Temmuz Sıcakların artması
  26 Temmuz Kara Erik Fırtınası

  [B]AĞUSTOS[/B]
  03 Ağustos Fırtına (Marmara)
  14 Ağustos Fırtına
  17 Ağustos Fırtına
  20 Ağustos Fırtına (2 gün)
  23 Ağustos Sam yellerinin sonu
  31 Ağustos Mercan Fırtınası

  [B]EYLÜL[/B]
  06 Eylül Bıldırcın Geçimi Fırtınası
  13 Eylül Çaylak Fırtınası
  19 Eylül Fırtına
  24 Eylül Kestane Karası Fırtınası

 7. #7
  Doğa File Atom Karınca kumpinarı - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Ocak.2010
  Mesajlar
  10.286
  [B]EKİM[/B]
  01 Ekim Turna Geçimi Fırtınası
  04 Ekim Koç Katımı Fırtınası
  09 Ekim Yaprak Dökümü Fırtınası
  13 Ekim Meryem Ana Fırtınası
  17 Ekim Kırlangıç Fırtınası
  19 Ekim Bağ Bozumu Fırtınası
  28 Ekim Balık Fırtınası

  [B]KASIM [/B]
  02 Kasım Kuş Geçimi Fırtınası
  07 Kasım Fırtına
  11 Kasım Mevsimsiz sıcaklar
  12 Kasım Lodos Fırtınası
  17 Kasım Koç Katımı Fırtınası
  24 Kasım Ülker Dönümü Fırtınası
  [B]
  ARALIK[/B]
  04 Aralık Fırtına (2 gün)
  10 Aralık Karakış Fırtınası
  15 Aralık Fırtına (3 gün)
  20 Aralık Fırtına
  21 Aralık Gün Dönümü Fırtınası

 8. #8
  Doğa File Atom Karınca kumpinarı - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Ocak.2010
  Mesajlar
  10.286
  Havanın çok kötü olduğunda bu listeye bakın Uyuşma görebilirsiniz.
  [url]http://kumpinari.com/[/url]

 9. #9
  Doğa File Atom Karınca denizakvaryumu - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Aralık.2007
  Mesajlar
  1.832

  Takvim

  Yıllık tabiat olaylarının bir oluş şekli iklime bağlantısı vardır.Bu olaylar ve iklimler az sapmalar dahilinde her yıl yaşanır.Bu doğrultuda size bu takvimi sunuyorum.Bu takvimi kopyalayıp izleyin.Size daima doğruyu söyleyecektir.Tabiki %15 gibi sapma payınıda dikkate almanız gerekir.
  Kış zemheriyle başlar.
  22-Aralık Erbain-Zemheri başlangıcı(40 gün sürer.)
  23-Aralık-Fırtına...
  27-Aralık-Gündönümü fırtınası...
  31-Aralık K.rüzgar-fırtına...
  2-Ocak Rüzgarlı fırtına...
  8-Ocak Zemherir fırtınası...
  11-Ocak Şiddetli soğuklar...
  18-Ocak fırtına-yılın en soğuk günleri...
  25-Ocak şiddetli soğukların başlangıcı...
  29-Ocak Ayandon fırtınası...
  30-Ocak Erbain-zemheri sonu...
  31-Ocak Hamsin Başlangıcı(50 gün.25 günü kış-25 günü yaz)
  5-Şubat ağaç dikme zamanının başlaması...(Erken Bahar Başlangıcı)
  20-Şubat-1.cemre havaya-ateş topu...
  23-Şubat rüzgarlı fırtına...
  27-Şubat 2.cemre suya...
  28-Şubat leyleklerin gelişi...
  2-Mart soğukların kırılması...
  5-Mart soğukların azalması...
  6-Mart 3.cemre toprağa...
  7-Mart ağaçlara su yürüme zamanı...
  9-Mart bağ budama ve kalem aşı zamanı...
  11-Mart Beldül acuz-koca karı soğukları...
  15-Mart kırlangıçların gelme zamanı...
  17-Mart Beldül acuz-koca karı soğuklarının sonu...
  18-mart kırlangıç fırtınası...
  20-Mart hamsin sonu...
  21-Mart Nevruz-ilkbahar-Gece gündüz eşit...
  22-Mart mart dokuzu soğuğu-fırtınası...
  23-Mart koz kavuran fırtınası...
  26-Mart çaylak fırtınası...
  29-Mart çaylakların gelme zamanı...
  3-Nisan-Nisan yağmurları- Bereketli yağmurlar...
  6-Nisan kırlangıç fırtınası...
  8-Nisan- Nisan yağmurları...
  10-Nisan fırtına
  11-Nisan yağmurlar
  12-Nisan fırtına
  16-Nisan yağmurlar...
  19-Nisan kuğu fırtınası 3-4 gün..
  21-Nisan sittei sevir-6 günlük öküz soğukları...
  26-Nisan Arılarda oğul başlangıcı...
  28-Nisan serçelerin yumurtlaması...
  4-Mayıs çiçek fırtınası...
  6-Mayıs Hıdırellez yaz başlangıcı...
  7-Mayıs yağmurlar...
  9-Mayıs doğu dan rüzgarlar...
  11-Mayıs yağmur mevsiminin bitişi...
  13-Mayıs mevsimsiz soğuklar...
  16-Mayıs filiz kıran fırtınası...
  18-Mayıs gül mevsimi başlangıcı...
  20 Mayıs kokalya fırtınası...
  21-Mayıs ülker fırtınası...
  24-Mayıs toprakdan suyun çekilmesi...
  26-Mayıs bahar rüzgarlarının sonu...
  28-Mayıs sam yeli...
  30-Mayıs kabak meltemleri...
  31-Mayıs bevarih rüzgarları...
  2-Haziran yağmurlar...
  3-Haziran fırtına...
  4Haziran kuzey rüzgarları...
  7-Haziran yağmurlar...
  10-Haziran ülker doğumu fırtınası..
  15-HAZİRAN GÜNEY RÜZGARLARI...
  21-HAZİRAN GÜNDÖNÜMÜ FIRTINASI...
  21-HAZİRAN GÜNDÖNÜMÜ-EN UZUN GÜN EN KISA GECE
  26-HAZİRAN YAPRAK AŞISI ZAMANI
  27-HAZİRAN YAĞMURLAR
  3- TEMMUZ YAĞMUR SAM RÜZGARLARI FIRTINASI
  8-TEMMUZ BEVARİH RÜZGARLARININ SONU
  11-TEMMUZ ÇARK DÖNÜMÜ FIRTINASI
  17-TEMMUZ FIRTINA
  18-TEMMUZ ŞİDDETLİ SICAKLAR
  29-TEMMUZ ŞİDDETLİ SICAKLAR
  30-TEMMUZ KIZILERİK FIRTINASI
  1-AĞUSTOS EYYAMI BAHUR-EN SICAK GÜNLER 7 GÜN
  6-AĞUSTOS ARILARIN BAL YAPMA ZAMANI
  8-AĞUSTOS EYYAMI BAHUR-EN SICAK GÜNLER SONU
  18-AĞUSTOS TURNALARIN GİTME ZAMANI
  21-AĞUSTOS YAPRAKLARIN SARARMASI
  25-AĞUSTOS SAM YELİNİN SONU
  28-AĞUSTOS LEYLEKLERİN GİTME ZAMANI-SIC.AZ.
  31 -AĞUSTOS MİHRİCAN FIRTINASI
  4-EYLÜL BILDIRCIN GEÇİMİ FIRTINASI

  13-EYLÜL ÇAYLAK FIRTINASI15-EYLÜL SICAKLARIN KIRILMASI
  17-EYLÜL HAVALARIN SOĞUMAYA BAŞLAMASI
  19-EYLÜL GÜZ YAĞMURLARI
  23-EYLÜL SONBAHARIN BAŞLANGICI
  23-EYLÜL GÜNDÖNÜMÜ-GECE VE GÜNDÜZ EŞİT8 EYLÜL KOÇ AYIRMA ZAMANI

  24-EYLÜL YAPRAK DÖKÜMÜ
  26-EYLÜL MEVSİM YAĞMURLARI
  28-EYLÜL KESTANE KARASI FIRTINASI
  30-EYLÜL TURNA GEÇİMİ FIRTINASI
  1-EKİM SICAKLARIN SONU
  4-EKİM FIRTINA
  5-EKİM KOÇ KATIMI FIRTINASI
  9-EKİM YAPRAK DÖKÜMÜ FIRTINASI
  16-EKİM YAĞMUR MEVSİMİ BAŞLANGICI
  18-EKİM KIRLANGIÇ FIRTINASI
  20-EKİM AĞAÇ DİKME ZAMANI
  21-EKİM BAĞ BOZUMU ZAMANI VE FIRTINASI
  25-EKİM SULARIN SOĞUMASI
  27-EKİM BALIK FIRTINASI
  30-EKİM ŞİDDETLİ RÜZGARLAR
  4-KASIM LODOS RÜZGARLARININ ESMEYE BAŞLAMASI
  6-KASIM KUŞ GEÇİMİ FIRTINASI
  26-KASIM PASTIRMA YAZI SONU
  7-KASIM HIZIR YAZ GÜNLERİ SONU -FIRTINAKASIM KIŞ GÜNLERİ
  8-KASIM KASIM KIŞ GÜNLERİ BAŞLANGICI
  9-KASIM ÇİĞ DÜŞME ZAMANI-KASIM FIRTINASI
  9-11 KASIM PASTIRMA YAZI BAŞLANGICI
  15-KASIM GÜNEY RÜZGARLARININ ESMEYE BAŞLAMASI
  16-KASIM HAŞARATIN SAKLANMASI
  18-KASIM FIRTINA
  24-KASIM SOĞUKLARIN BAŞLAMASI
  27-KASIM AĞAÇLARDAN SUYUN ÇEKİLMESİ..
  29-KASIM ÜLKER FIRTINASI...
  30-KASIM ŞİDDETLİ SOĞUKLAR VE YAĞIŞLAR
  3-ARALIK ŞİDDETLİ SOĞUKLAR BAŞLANGICI 6-ARALIK KUZEY RÜZGARLARI BAŞLAMASI
  10-ARALIK KARAKIŞ FIRTINASI 12-ARALIK YAPRAK DÖKÜMÜ SONU-KARAKIŞ FIRTINASI 20-ARALIK FIRTINA...KARA KIŞ ZEMHERİ BAŞLANGICI

  [url=http://arc07hyt.blogspot.com/2011/01/kozmik-takvimaricilar-bu-takvim-tam.html]ARICI 07: KOZMİK TAKVİM(ARICILAR BU TAKVİM TAM SİZE ÖZEL)[/url]

 10. #10
  Doğa File Atom Karınca kumpinarı - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Ocak.2010
  Mesajlar
  10.286
  Alıntı denizakvaryumu Nickli Üyeden Alıntı [Dear Guest/Member you can't see link before replyclick here to register]
  [B]29-Ocak Ayandon fırtınası...
  30-Ocak Erbain-zemheri sonu...
  31-Ocak Hamsin Başlangıcı(50 gün.25 günü kış-25 günü yaz)
  [/B]
  Bu günlerimi yaşıyoruz
  [url]http://kumpinari.com/[/url]

Bu Konu için Etiketler

Bookmarks

Bookmarks

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •