Warning: Non-static method vBSEO_Storage::path() should not be called statically in ..../vbseo/includes/functions_vbseo_pre.php on line 387

Warning: Non-static method vBSEO_Storage::path() should not be called statically in ..../vbseo/includes/functions_vbseo_pre.php on line 387
Kükürt, kullanımı, hazırlanması, tarımda, bitkilerde kükürt kullanımı
Mavi Ladin Üreticisi İbreliler Nikah Fidanı
Sayfa 1 Toplam 5 Sayfadan 123 ... SonuncuSonuncu
Toplam 48 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 10 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: Kükürt, kullanımı, hazırlanması, tarımda, bitkilerde kükürt kullanımı

 1. #1
  Doğa File Atom Karınca kumpinarı - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Ocak.2010
  Mesajlar
  10.286

  Kükürt, kullanımı, hazırlanması, tarımda, bitkilerde kükürt kullanımı

  [B]Kükürt,[/B] limon sarısında ametal, yalın katı cisimdir (simgesi S olan kimyasal bir elementtir). Kükürt doğada yaygın olarak bulunan bir elementtir (yer kürenin % 0,06'sını oluşturur). Özellikle en önemli kükürt yataklarının yer aldığı Sicilya, Louisiana ve Japonya'da eski volkanların yakınında, alçı taşı ya da kireç taşı katmanları arasında doğal halde bulunur. Çoğunlukla metallerle birleşmiş olarak görülür;demir, bakır, kurşun, ve çinko sülfürler, bu metallerin en önemli cevherleridir kalsiyum sülfatı ya da başka deyişle alçıtaşını saymak gerekir.

  Doğada çeşitli bileşikler halinde bulunan kükürt dahilen hafif laksatif olarak kullanılır. Dıştan sürüldüğü zaman (losyonlar, merhemler) asalakları öldürücü seboreyi giderici ve keratin eritici nitelikler gösterir. Pek çok maddelerin moleküllerinde bir ya da birçok kükürt atomu bulunur. Kükürdün varlığı bu maddelere sülfamit örneğinde olduğu gibi bakteri öldürücü özellikler kazandırır.

  Kükürt gidermek bir maddeyi bileşiminde bulunan kükürtten ya da bir sülfürden arındırmak (dökme demirde bulunan kükürt kireç ferromanganez ya da sodyum karbonat katılarak giderilir). Kükürt sütü bir asidin hiposültid üzerine etkimesi sonunda oluşan kolodal kükürt asıltısıdır. Çubuk kükürt, silindir biçiminde dökülmüş kükürttür.

  Hidrojenle kükürt giderme bir benzinin bir mazotun kükürdünü bir katalizör eşliğinde gidermek için hidrojen kullanan arıtma yöntemidir. Kükürt taşı aşırı derecede kükürtlenmiş şaraplarda duyulan hoşa gitmeyen taddır.

  Kükürt, antikçağda bilinen dokuz yalın cisimden biriydi. Kükürdün kimyasal bir element olduğu 1777'de Lavoisier'dan ortaya attı. 1810'a doğru Gay Lussac ile Thenard tarafından deneysel olarak doğrulandı. Kükürt tatsız, kokusuz bir katıdır, ısı ve elektriği iyi iletmez. Sıcak suya bir parça kükürt atıldığında hafif çatırtılar çıkar ısıtıldığında 113° dereceye doğru eriyerek açık sarı bir sıvı verir, bu sıvı daha yüksek sıcaklıkta ağdalı bir kıvama erişerek esmerleşir. 220° dereceye doğru kararır ve akışkanlığını yitirir. Daha sonra akışkanlığını yeniden kazanmasına karşın rengini korur ve 446,6° derecede kaynar buharının yoğunluğu sıcaklığa göre değişir. Kükürt molekülündeki atom sayısının değiştiğini de gösterir. Suda çözünmemesine karşın benzende hafifçe çözünür ama en önemli çözücüsü karbon sülfürdür.

  Kükürt kimyasal olarak oksijenle birçok benzerlik gösterir ve bileşmelerde oksijenin yerine geçer. Ama daha az elektronegatifdir; Metaller, oksijenle olduğu gibi kükürt buharında yanarak sülfürleri meydana getirir. Nitekim demir talaşı ve kükürt çiçeği hafifçe ısıtıldığında akkor hale gelerek yapay demir sülfürüne dönüşür. Kükürt oksijen ve halojenlere karşı elektropozitiftir.

  Kükürdün birçok kullanım alanı vardır. Ham kükürdün büyük bölümü, kükürt dioksit gazı, sülfürik asit, karbon sülfür, tiyosülfat vb. üretiminde kullanılır. Arı kükürt, kara barut ve havai fişeklerin bileşimine girer. Kükürtten ayrıca kibrit yapımında, kauçuğun kükürtlenmesinde, ebonit üretiminde yararlanılır. Bu aralarda bağlarda görülen külleme hastalığına karşı yapılan kükürtleme ile deri hastalıklarının tedavisinde kullanılan pomat ve şampuanların hazırlanmasında kükürtten yararlanıldığını özellikle belirtmek gerekir. Kükürt dioksit, amfizemin ve süreğen bronşitlerin oluşumunda önemli rol oynar, çocuklarda solunum hastalıklarının sayısını artırır. Bitkilerde oldukça kısa süreli temaslarda yaprak nekrozlarına neden olur. Daha düşük yoğunlukta, ama daha uzun süreli temaslarda metabolizma etkinliğinde azalma yapar.

  Kükürt, hem dahilen hem de haricen kullanılan bir halk ilacıdır. Uyuz ve egzamada mangal külüyle karıştırılan kükürt, zeytin yağıyla pomat yapılarak hasta bölgeye sürülür. Alerjiye karşı toz kükürt, leblebi unu ya da balla karıştırılarak hastaya yedirilir. Yanıklarda bir miktar kükürt kireçle karıştırılıp pomat haline getirilerek deriye sürülür. Kulak hastalıklarını sağaltmak için, çocuk düşürmek içinde kullanılır. Anadolu'nun bazı yörelerinde hayvan uyuzunda ve hayvanların mide bağırsak parazitlerini düşürmek üzerede dahilen kükürt kullanılır.


  [B]Kükürt ve insan vücudu [/B]

  Kükürt Minerali’ nin Görevi: Bağ dokusu, deri, tırnak üretimi, kan şekeri seviyesinin kontrolu, vücudun zehirlerden temizlenmesi, safra üretimi.Sağlıklı saç,cilt ve tırnaklar için gereklidir. Oksijen dengesinin muhafazasına yardımcı olur,bu da beyin fonksiyonları için çok önemlidir. Sülfür aynı zamanda B-grubu vitaminlerinin işlevlerini yerine getirmesine ve karaciğerde safranın salgılanmasına yardımcı olur.
  [B]Kükürt yatakları[/B]

  Kükürt, doğada bol bulunan bir elementtir; taş kürenin %0,06'sını oluşturur. Özellikle en önemli kükürt yataklarının yer aldığı Sicilya, Luisiana ve Japonya'da eski volkanların yakınlarında, alçı taşı, kireç taşı katmanları arasında doğal halde bulunur. Türkiye'de Keçiborlu'da Etibank tarafından kapatılan ocaklar 2008 yılında tekrar açılmıştır.
  [url]http://kumpinari.com/[/url]

 2. #2
  Doğa File Atom Karınca kumpinarı - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Ocak.2010
  Mesajlar
  10.286
  Tarım kükürtleri :
  [B]
  SIVI KÜKÜRT[/B]

  Kükürt elementel formda olması nedeniyle toprak ıslahında ve toprak pH düzeyini ayarlamada kullanılabilecek etkin bir üründür. Damlama, yağmurlama sistemleri ile sulamaya uygun Elementel Kükürt formudur. Partikül çapları 0-5 mikron seviyelerinde olup, Maksimum %5'i 10 mikron ve üzerinde olabilir. Bu seviyelerin hepsi damlama, yağmurlama su sistemlerinde kolaylıkla kullanılabilir. Toplam kükürt (S) içeriği minimum %80 dir. Sera örtüsüne zarar vermez. Kullanım miktarları toprak pH düzeyi ve yapısına göre farklılıklar gösterir.

  [B]Eriyebilir Toz Kükürt [/B]

  Firmamız ıslanabilirliği ve eriyebilirliği yüksek ERİYEBİLİR TOZ KÜKÜRT üretimine başlamıştır. Bu ürün toprak pH düzeyinin düşürülmesinde daha etkili olan bir üründür. Toprak nemi ile reaksiyon vermesi daha yüksek olduğu için çözünmesi ve toprağa etkisi daha kolay olmaktadır. Bu ürünümüz ayrıca Toz formuında olmasına rağmen kükürt partikülleri birbirlerine daha bağlı olduğu için olumsuz tozma etkilerini de ortadan kaldırmaktadır. Bu nedenle uygulama kolaylığı sağlamaktadır. Eriyebilir Toz Kükürt %99 düzeyinde kükürt içerir.

  [B]TOZ KÜKÜRT

  TOZ KÜKÜRT TOPRAK İLİŞKİSİ[/B]

  Toprağın pH değeri, en basit tanım ile topraktaki hidrojen iyonları (H+) konsantrasyonları şeklinde tanımlanabilir. Ancak, bu durum siz üreticiler bakımından bir anlam ifade etmeyebilir. Bunun en basit anlatım şekli ise, biz insanlarda tansiyon(kan basıncı) ne anlam taşıyorsa, topraktaki pH değeri de yaklaşık aynı anlamı taşımaktadır. İnsanlarda tansiyonun yüksek olması veya düşük olması o kişinin sağlığı ve beslenmesi ile ne kadar yakından ilgili ise toprağın da pH değerinin Yüksek (8’den fazla) veya düşük (6.5’ten düşük) olması, bitki kökleri tarafından besin elementlerinin alınması üzerine o kadar etkilidir.

  Kükürt toprak pH derecesinin ayarlanmasında uygulanan en kesin ve ekonomik yoldur. Kükürt mutlaka toz olmalı ve suda eriyebilir özellikte olması gerekmektedir. Eriyebilir kükürt uygulaması toprağın işlenmesi sırasında toprağa serpilerek ve daha sonra yüzeyden yaklaşık 15-20 cm tabana inecek şekilde uygulanmalıdır. Son yıllarda dünyada ve ülkemizde yaygınlaşan organik tarımında gerek zirai ilaç kapsamında ve gerekse toprak ıslahında izin verilen ender kimyasal maddelerden biriside kükürttür.

  Organik tarım yapılan topraklarda elementel toz kükürt normal tarım alanlarında uygulandığı gibi toprak tavında iken saçılıp toprağa karıştırmak suretiyle kullanılmaktadır.

  [B]GRANÜL KÜKÜRT[/B]

  Kaynak : mikrotekkimya
  [url]http://kumpinari.com/[/url]

 3. #3
  Doğa File Atom Karınca kumpinarı - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Ocak.2010
  Mesajlar
  10.286
  Farklı markaların bir birine benzeyen küçük farklar içeren reçeteleri var.

  Biri : [url=http://www.dasgan.com/?/blog/gubreler/kukurt-sicostar-sulphur-87-]Kükürt (Sicostar Sulphur 87) | Adana Dasgan Tarım Ltd. Sti[/url]

  TOPRAKTA PH DÜZENLEYİCİ

  Sicostar % 87 Sülfür ve %13 Bentonite içeren etkili bir PH düzenleyicidir.
  Sıicostar normal granül gübre dağıtıcıları tarafından kolayca tarlaya dağıtılabilmesi için ve kolay uygulanabilmesi için yarım küre şeklinde (Pelet ) formüle edilmiştir. Granüller, toprak rutubetiyle temas ettiğinde sülfat formuna geçmek için kolayca okside olabilen elementel kükürt parçacıklarına dönüşür. Normal şartlar altında bu tip kükürtler sülfata bir büyüme sezonu içerisinde dönüşür.


  Kullanma şekli

  Baklagiller 2,5 – 5 Kg/da
  Patates 2,5 – 10 Kg/da
  Yağlı tohumlar 2,5 – 10 Kg/da
  Tahıllar 1,5 - 4 Kg/da
  Çim 1,5 -5,5 Kg/da
  Mısır 1,5 - 2,5 Kg/da
  Sera 1,5 - 2,5 Kg/da
  Sebzeler 1,5 - 2,5 Kg/da
  Meyve ağaçları 2,5 – 10 Kg/da
  [url]http://kumpinari.com/[/url]

 4. #4
  Doğa File Atom Karınca kumpinarı - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Ocak.2010
  Mesajlar
  10.286
  SIVI KÜKÜRT
  AGTIVA L 72
  ( TÜRKİYE' DE S FORMULASYONDAKİ İLK SIVI KÜKÜRT )

  %72 ..................................... S

  Sıvı formda olan AGTIVA L 72, 1 litresinde 720 g S formunda kükürt ihtiva eder. Bu kükürdün tamamının büyüklüğü 0-5 mikron aralığındadır.
  Sıvı Kükürdün avantajları
  En büyük avantajı, tüm diğer sıvı kükürtlerden faklı olarak formulasyonunda bulunan kükürdün SO3 değil S formda olmasıdır. Toprakta pH' yı düşürmek tuzluluğu ve kireci gidermek için SO3 değil S formda kükürtler kullanılmalıdır.
  AGTIVA L72 % 305 SO3 kaynağıdır.

  İçeriğindeki S' in tamamı 5 mikrondan küçük olduğu için rahatlıkla damla sulama sistemlerinde kullanılabilir ve S formda olmasından dolayı damlama sulama sistemlerine ve ilaçlama aletlerine hiçbir zarar vermez.

  Sera örtülerine hiçbir zararı yoktur.

  1 litre AGTIVA L72 = 11 litre %20 lik SO3 formundaki kükürtlere eşdeğerdir.


  Kullanım zamanı ve oranları
  Toprağın ihtiyacı doğrultusunda, ekim öncesi veya sonrasında, 1-2lt/da oranında, 3 hafta arayla bitkinin tüm gelişim dönemlerinde rahatlıkla kullanılabilir.

  Damlama ve yağmurlama sulama sistemleri, ilaç alet ve ekipmanları ile rahatlıkla kullanılabilir.

  [url=http://www.nerotarim.com/kukurt.htm]NERO | Humagro - Kükürt - Sabit Sulama Sistemi[/url]
  [url]http://kumpinari.com/[/url]

 5. #5
  Doğa File Atom Karınca kumpinarı - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Ocak.2010
  Mesajlar
  10.286
  Kükürtüb böyle bir faydasıda var:

  [B]Kireç-Kükürt bulamacı:[/B] İnsektisit, akarisit ve fungisit etkisi bulunmaktadır. Meyve ağaçlarında kabuklu bitleri baskı altına aldığı saptanmıştır.
  [url]http://kumpinari.com/[/url]

 6. #6
  Doğa File Atom Karınca kumpinarı - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Ocak.2010
  Mesajlar
  10.286
  Kükürt uygulamaları için en uygun sıcaklık aralığı 25–30 0C’dir.

  İlacın etkisi 18 0C’nin altında azalmakta 30 0C’nin üstünde ise asmalara zarar verebilmektedir.
  [url]http://kumpinari.com/[/url]

 7. #7
  Roa
  Roa isimli Üye şimdilik offline konumundadır
  Doğa File Atom Karınca Roa - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Mayıs.2010
  Yaş
  41
  Mesajlar
  2.186
  Kumulus® DF

  FUNGİSİT-AKARİSİT (Mantar/K. Örümcek İlacı)
  Suda Dağılabilir Granül
  Etkin Madde : % 80 (ağ/ağ) Mikronize Kükürt

  DİKKAT
  • TAVSİYE EDİLEN ÜRÜNLERİN DIŞINDA KULLANILMASI
  KESİNLİKLE YASAKTIR.
  • ÖNCE ETİKETİ OKUYUNUZ.
  • EVDE KULLANMAYINIZ.
  • ÇOCUKLARDAN VE GIDALARDAN UZAK TUTUNUZ.
  • DERİ VE GÖZE TEMASINDAN KAÇININIZ.
  • KORUYUCU ELBİSE, MASKE, GÖZLÜK VE ELDİVEN
  KULLANINIZ.
  • İLAÇLAMA SIRASINDA BİR ŞEY YEMEYİNİZ, İÇMEYİNİZ VE
  SİGARA KULLANMAYINIZ.
  • RÜZGARA KARŞI İLAÇLAMA YAPMAYINIZ.
  • İLAÇ BUHARINI VE ZERRELERİNİ TENEFFÜS ETMEYİNİZ.
  • [B]İLAÇLANMIŞ SAHAYA 1 GÜN İNSAN VE HAYVAN SOKMAYINIZ[/B]

  [url]http://www.agro.basf.com.tr/tr/deploy/media/productfiles/labels/KUMULUS_DF_800_GR_1.pdf[/url]
  Konu Roa tarafından (01.Eylül.2010 Saat 17:35 ) değiştirilmiştir.
  [url]www.roa-turkiye.com[/url]

 8. #8
  Doğa File Atom Karınca kumpinarı - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Ocak.2010
  Mesajlar
  10.286
  Toz kükürt makinası
  Eklenen Resimlerin Önizlemeleri Eklenen Resimlerin Önizlemeleri You can't download the attachment before replay
  [url]http://kumpinari.com/[/url]

 9. #9
  Doğa File Atom Karınca kumpinarı - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Ocak.2010
  Mesajlar
  10.286
  [B]Kükürt:[/B] Toz veya sprey olarak kullanılabilir. Kırmızı örümceklerin kontrolünde kullanılabilir. 19.9ºC üzerindeki sıcaklıklarda uygulamalar bitki yapraklarına zarar verebilir. Yağ uygulaması yapıldıysa uygulamanın üstünden 4 hafta geçmeden kükürt uygulaması yapılmamalıdır.

  Alıntı : SDÜ
  [url]http://kumpinari.com/[/url]

 10. #10
  Doğa File Atom Karınca kumpinarı - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Ocak.2010
  Mesajlar
  10.286
  1935 lerde kurulan Kükürt Fabrikası Türkiye ‘ nin tek Kükürt Fabrikası idi.1200 çalışanı ilçenin ekonomik ve kültürel yaşamına büyük katkı yapıyordu.70 ‘ li yıllarda ilçemizde 5 tane sinema vardı. Sadece çalışanların maaşları nedeni ile ilçeye ayda bugünkü rakamlarla 1 milyon dolar üzerinde para giriyordu. Yılda en az 4-5 tiyatro ilçeye gelirdi. Burdur Gölüne yapılan plaja her hafta sonu 2 otobüs sürekli yolcu taşırdı....

  Devamı ve ülkemizin her yerinde olan süreç [url=http://www.keciborlu.bel.tr/mansethaber.asp?haber_id=208].: Keçiborlu Belediyesi :. 0246 541 45 93[/url]
  [url]http://kumpinari.com/[/url]

Bu Konu için Etiketler

Bookmarks

Bookmarks

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •